wiki:20_rdc_charger:15_hardware:01_rdx_charger
This is an old revision of the document!
Table of Contents
RDC Charger
| Description | Order Code |
|---|---|
| Robotina Dynamic Charger with type 2 cable and QR Code (digital key) reader. Modbus TCP/IP connectivity | RDC-QR |
| Robotina Dynamic charger with type 2 cable and standard RFID reader. Modbus TCP/IP connectivity | RDC-RF |
| Robotina Dynamic charger with type 2 cable and MIFARE/RFID reader. Modbus TCP/IP connectivity | RDC-MI |
| Robotina Dynamic charger with type 2 cable and QR Code (digital key) reader. Modbus TCP/IP connectivity. Built in residual current device | RDC-QR-R |
| Robotina Dynamic charger with type 2 cable and standard RFID reader. Modbus TCP/IP connectivity. Built in residual current device | RDC-RF-R |
| Robotina Dynamic charger with type 2 cable and MIFARE/RFID reader. Modbus TCP/IP connectivity. Built in residual current device | RDC-MI-R |
| Robotina Dynamic charger with type 2 cable and QR Code (digital key) reader and IOT linker for Cloud connectivity. Modbus TCP/IP connectivity. | RDC-QR-I |
| Robotina Dynamic charger with type 2 cable and standard RFID reader and IOT linker for Cloud connectivity. Modbus TCP/IP connectivity. | RDC-RF-I |
| Robotina Dynamic charger with type 2 cable and MIFARE/RFID reader and IOT linker for Cloud connectivity. Modbus TCP/IP connectivity. | RDC-MI-I |
| Robotina Dynamic charger with type 2 cable and QR Code (digital key) reader. Modbus TCP/IP connectivity. Built in residual current device and IOT linker for Cloud connectivity. | RDC-QR-RI |
| Robotina Dynamic charger with type 2 cable and standard RFID reader. Modbus TCP/IP connectivity. Built in residual current device and IOT linker for Cloud connectivity. | RDC-RF-RI |
| Robotina Dynamic charger with type 2 cable and MIFARE/RFID reader. Modbus TCP/IP connectivity. Built in residual current device and IOT linker for Cloud connectivity. | RDC-MI-RI |
Features
- Up to 22kW of charging power
- Modern design with IP54 & IK10 standard
- Suitable for indoor and outdoor use
- Coloured LED light indicates charging status
- Easy operability with one button on housing
- Monitor & control on application
- Compatible with 3rd party software
- Secure charger with remote locking option
- Save by charging (economy charging) during off-peak hours
- Charge with surplus energy
- Priority charging at the highest possible power
- Dynamic load balancing keeps consumption power below max allowed (protect grid fuse/s)
- Manage charging of electric vehicles (EV fleet)
- Remote control of key consumers (heat pump, battery storage system…)
- 6mA DC residual current, overvoltage and undervoltage protection
- 30mA AC residual current
- RFID or QR access control
- Long range wireless power meters for installation without cabling
- Fully compliant with IEC 61851
Technical specifications
| Nominal voltage | 1x230Vac 50/60Hz, 3×230/400Vac 50/60Hz |
| Maximum current | 1x32A, 3x32A |
| Maximum charging power | 22kW |
| Connector | Type2, 5m cable |
| Network connection | Ethernet 100M RJ45 |
| 4G LTE (option) | |
| Ingress protection | IP54 |
| Impact resistance | IK10 |
| Operating temperature | -20°C to +60°C |
| Storage temperature | -40°C to + 70°C |
| RCD (residual-current device) | DC, 6mA |
| AC, 30mA (option) | |
| Standards | IEC 61851 |
Dimensions
Cable holder mounting options

wiki/20_rdc_charger/15_hardware/01_rdx_charger.1680769014.txt.gz · Last modified: (external edit)
