====== CR-D1-V2-PX-BK ======
**RFID, QR code code readers, iBeacon transmitter, 4“ graphical touch display**
{{:components:cr-d1-v2-px-bk.png?300|}}
| Model number: ^ CR-D1-V2-PX-BK | Black |
| Mounting: | Field, on wall ||
| Old code: | CR-D1 ||
===== Features =====
* touch display 4"
* RFID card reader
* QR code reader
* iBeacon transmitter
* digital output for door lock
* digital input for door sensor
* digital input for PIR sensor
===== Technical specification =====
^ RFID reader ||
| Tag frequency | 125kHz + 13.56MHz |
| Reading distance | 0..4cm |
| Output format | 32-bit binary |
^ QR reader ||
| 2D formats | QR code, Micro QR |
| Reading distance | 5..30cm |
| Environment light | 100 lux min. |
| Decoding time | 400ms |
| Optimal QR size | 22x22mm |
| Output format | plain text |
^ iBeacon ||
| Bluetooth protocol | BLE 5.0 |
| Frequency band | 2.4GHz |
| Broadcast range | 5m |
| Advertising interval | 100..500ms |
| Local name | CYBRO |
^ Touch display ||
| Diagonal Resolution | 10cm (4") |
| Resolution | 480x480 TFT |
| Touch panel | capacitive |
| Interface | RS485 115200 8n1 |
^ Digital input ||
| Input type | dry contact, internal pull-up 12V 2mA |
| Cable length | 50m |
^ Door lock output ||
| Voltage | 12V or 24V, software adjustable |
| Output current | 500mA |
| Protection | short circuit, overvoltage, overheating |
| Cable length | 50m |
^ PIR sensor ||
| Input type | dry contact, internal pull-up 12V 2mA |
| Power output | 12V 25mA or 24V 25mA |
| Protection | short circuit, overheating |
| Cable length | 50m |
^ General ||
| Power supply | 24V (18..28V), 85mA (+door lock) |
| Terminals | push-button cage clamp 3.5mm |
| Wire diameter | solid wire 0.25..1.5mm2, stranded with ferrule 0.5..0.75mm2 |
| Operating conditions | 0..45°C, 0..85% rh non-condensing |
| Degree of protection | IP20 |
| Dimensions | 146x240x13mm |
| Weight | 340g |
===== Terminals =====
{{:components:cr-d1-v2_terminals.png?400|}}
{{:components:cr-d1-v2_terminals-inst.png?400|}}
===== Dimensions & Mounting =====
{{:components:cr-d1-v2_mounting-dimension.png?600|}}
{{:components:cr-d1-v2_mounting-dimension-dose.png?600|}}
===== TGP app =====
[[.:cr-d-tgp_app|]]